okolie obce
Obec Podhájska – Rybník Gergeľ
Rybník bol vykopaný v roku 1999. Vo voľnom čase je možnosť ísť na prechádzku k rybníku Gergeľ pod lesíkom, kde je možnosť na povolenie si zarybárčiť.
Máriačalád
Nad Podhájskou, v hustom lese, stojí opustený kláštor. Vlastne sú to už len ruiny kláštora. To miesto volajú ľudia kláštor Mariánskej Čeľade. Kaplnka tu údajne stála už v roku 1210 a toto miesto bolo obývané ešte v dobe bronzovej, o čom svedčia bohaté nálezy z tejto lokality. V roku 1512 darovali Žigmund z Levíc a jeho svokor František Harasti pozemky pavlínom v Lóte, Belegu (dnes súčasť obce Podhájska) a Hronskej Mikule. V listine je uvedený názov Čeľadi ako Zalat. Na tereziánskej mape z roku 1782 je kláštor vyznačený pod názvom “Csalad – Pauliny kloster” (Čeľaď – Pavlínsky kláštor). Prídavné meno Mariánsky je oveľa neskoršieho pôvodu. Pochádza z obdobia, keď kláštor a kostol boli zasvätené ku cti Panny Márie. Od tej doby nesie kláštor pomenovanie Mariánska Čeľaď. Pavlíni bývali v tomto kláštore celých 268 rokov. Kláštor v Máriačaláde mal knižnicu s 1184 zväzkami, ktorých hodnota bola odhadnutá podľa vtedajšej meny na 398 zlatých. Počas nebezpečenstva slúžil ako ochrana pre ľudí a v čase mieru ako svätyna. Zdarnému rozvoju kláštora zasadil smrteľnú ranu dekrét cisára Jozefa II., ktorým zrušil dňa 7.februára 1786 rehoľu pavlínov v Uhorsku. Archív kláštora bol po zrušení rádu paulínov zakopaný v tzv. Klokočovom jarku (v lese smerom na dedinku). Tam bol v 19.storočí nájdený a uložený v archívoch vo Viedni. Dvojvežový kostol, ktorý je podobný tomu v Marianke, bol počas vojny poškodený tak, že zanikol. Časti kláštora zdevastovali, keď ho používali ako sklad obilia a ako ovčinec. Pod kláštorom sa zachovala bohatá sieť únikových chodieb, ktoré sa využívali počas vojen s Turkami. Časť z nich preskúmali ľudia z okolia.Nebezpečnú trasu prešli s biolampou, no pre tažký vzduch sa po kilometri vrátili. Chodby boli pôvodne široké až štyri metre. V roku 1970 bol kláštor vyhlásený za historickú pamiatku. V súčasnosti je to vyhľadávané miesto, hlavne ľudmi z okolitých dedín, pre krásne prostredie, výhľad na najbližšie okolie i pre ticho. Mnohí ľudia sem však chodia len preto, aby zničili to, čo ešte nezničil čas. Hoci dnes kláštor chátra, ľudia si k nemu chodia oddýchnuť. Stále je to však magické miesto v lese, kde nefungujú ani mobilné telefóny.
Podhájska – Rímske kúpele
Rímské kúpele vznikli prepojením plaveckých bazénov, sauny, s relaxačními štúdiami, kde sa dalo zmysluplne a príjemne stráviť voľný čas. Stavba a architektúra je dôsledne premyslená. Typickým rysom architektúry je prepojenie archytrávové a oblúkové architektúry. Základom je priamy rovný preklad nad podporami, zjednodešene stĺpami /telamony/. Pre návštevníkov je tu k dispozíci: Bazén s mineralizovanou vodou doplnený masážnými triskami, sauna finská, sauna parná, sauna bylinková, sauna aromatizovaná, vírivý bazén, odpočiváreň, masáže.
https://www.energy-podhajska.sk/rimske-kupele/
Pozbanský dvor
Neďaleko obce Podhájska sa nachádza Reštaurácia Pozbanský dvor. Je to reštaurácia v duchu rodinnej vidieckej reštaurácie, zariadenej s veľkým citom majiteľov pre veci našich predkov, s bohatou ponukou jedál a nápojov. Ponúka široký sortiment chladených a horúcich nápojov, desiatových polievok, studených a teplých jedál a špecialít, varené koleno, guláš z diviny, baraní guláš, zabíjačkové špeciality, bryndzové halušky, čapované pivo.
Otváracie hodiny: každý deň od 07.00 hod. do 23.00 hod.
Veľké Lovce (5 km od obce Podhájska)
Rodinná reštaurácia Podháj bola postavená v roku 2005. V roku 2007 bola zničená požiarom a znovuotvorená v roku 2010. Má charakter poľovníckej reštaurácie, čo vyplýva aj z názvu „Podháj“. Ponúka pestrú paletu jedál, samozrejmosťou sú jedlá z diviny.
Kontakt: http://www.podhaj.szm.com/
Palárikovo (15 km od obce Podhájska)
V obci Palárikovo sa nachádza kaštieľ, postavený po roku 1730 v neskorobarokovom slohu. Na začiatku 19. storočia bol kaštiel prestavaný do klasicistického slohu. Kaštieľ z polovice 18. storočia je obklopený 50 ha parkom. Významná je tiež Bažantnica Palárikovo, ktorá bola založená v roku 1752 grófom Františkom Károlyim. Spomenúť možno rekordné výsledky poľovačiek, ktoré sú medzinárodne evidované – rok 1909 – 7 poľovníkov odstrelilo 6125 bažantov a 223 kusov inej zveri. V posledných rokoch okrem drobnej zveri je Palárikovo známe i produkciou kvalitnej danielej a muflonej zveri.
Nový Tekov (25 km od obce Podhájska)
V Novom Tekove sa história chovu koní datuje od jeho založenia v roku 1861, v čase prenájmu veľkostatku Esterházyovcami a Pavlom Schoellerom. Chovali sa tu stáda polokrvných kobýl s podielom anglického plnokrvníka. V súčasnosti sa v maštaliach žrebčína ustajňujú kone plemena Lipicán. Vedenie obce tu organizuje každý rok jazdecké preteky. Výborným spríjemnením dňa je návšteva Ranča u bobiho.Ponúka možnosť stravovania v lete aj v záhradnej reštaurácii. V areáli sa nachádzajú koniarne. Ranč u bobiho ponúka aj jazdeckú školu pre začiatočníkov, jazdu v sedle pre pokročilých, na koči, v bričke, v zime na saniach. V letných mesiacoch sa tu usporadúvajú country-bály. V areáli je požičovňa bicyklov, tenisový kurt, minigolf a bowling. Za koniarňami sa nachádza gazdovský dvor, malá ZOO. www.bobiranc.sk
Starý Tekov (27 km od obce Podhájska)
V obci Starý Tekov určite stojí za to navštíviť soľnú jaskyňu. Bola otvorená za účelom liečenia a relaxácie v roku 2005. Je to soľná jaskyňa s morskou mikroklímou. 45 – minútový pobyt v jaskyni s takouto mikroklímou zodpovedá zdravotným účinkom trojdňového pobytu pri mori. Terapia sa umocňuje svetelnými efektami (colorterapia) a relaxačnou hudbou, využívajúc princípy muzikoterapie. Svojou rozlohou približne 44 metrov štvorcových patrí soľná jaskyňa v Starom Tekove k najväčším v strednej Európe. Soľná jaskyňa bola navrhnutá a vybudovaná certifikovanou firmou, s použitím prírodných tehál kamennej a morskej soli, ktoré pochádzajú zo soľných baní:
- Mŕtveho mora
- solí Klodawských baní
- Pakistanu
- Izraelu
- Červeného mora
OTVORENÉ DENNE Pondelok – Piatok : 8.00 – 22.00 hod. Sobota – Nedeľa : 13.00 – 22.00 hod. Po telefonickom dojednaní možnosť pobytu v soľnej jaskyni počas víkendu aj v dobedňajších hodinách. Objednávky osobne alebo telefonicky. Kapacita 17 miest
Vieska nad Žitavou (28 km od obce Podhájska)
Táto obec je preslávená krásnym a rozľahlým parkom – „Arborétum Mlyňany“.Máj a jún sú najkrajšie a najvhodnejšie mesiace na návštevu chránenej záhrady, ktorú môžeme zaradiť medzi najkrajšie na svete. Táto výnimočná záhrada sa nachádza v Hronskej pahorkatine v nadmorskej výške 200 m, neďaleko Vrábel pri obci Vieska nad Žitavou. Tento významný introdukčný objekt drevín založil Dr. Štefan Ambrózy. Na nevľúdnom mieste vyrástla krásna záhrada, s pomocou záhradníka Jozefa Mišáka tu vznikli prírodné zákutia, akoby prenesené z Grécka, Kaukazu, či Apeninského poloostrova. Jeho tvorcovia sa spočiatku orientovali na introdukciu a aklimatizáciu cudzokrajných, najmä stálozelených drevín. Neskôr, po pričlenení Arboréta k Slovenskej akadémii vied, sa zbierky drevín rozširovali a dopĺňali. Dnes rastie na ploche 67 ha vyše 2 200 druhov a foriem okrasných a hospodárskych drevín takmer celého sveta. Kontakt: Vieska nad Žitavou, 951 52 Slepčany tel.: 00421/37/633 45 71 , 633 42 11, www.arboretum.sav.sk
Levice (27 km od obce Podhájska)
Mesto Levice sú výnimočné hradom, ktorý sa nachádza v strede mesta. Levický hrad tvoria zakonzervované zrúcaniny gotického hradu. Hrad vznikol v druhej polovici 13. storočia s cieľom brániť južný prístup k stredoslovenským banským mestám. Za miesto jeho výstavby bola zvolená skalná vyvýšenina obklopená močaristým územím. Na jej najvyššom mieste postavili gotický hrad, ktorý sa stal súčasťou panstva Matúša Čáka Trenčianskeho, neskôr sa stal hradom kráľovským. Do histórie hradu zasiahli turecké vojenské akcie. Prvý raz sa Turci pod jeho hradbami objavili už v roku 1544; pri ďalšom obliehaní v roku 1663 hrad dobyli. O rok ich však z Levíc vytlačili v známej bitke pri Leviciach a znovu hrad dôkladne opevnili pod dozorom vtedajšieho slávneho vojenského veliteľa L. de Souches. Po požiari mesta v roku 1696 ťažko poškodený hrad začali demolovať. V roku 1699 hrad opustila vojenská posádka, čím hrad prišiel o obranných charakter. Vojská Františka II. Rákociho ho však ešte v rokoch 1702 – 1709 držali, no pred odchodom dokončili jeho likvidáciu. Časť budov (bašta a kaštieľ) ostali zachované a tie po roku 1710 opravili. Z hradu sa zachovalo murivo horného hradu s gotickým palácom, východná bašta (využívaná ako čajovňa), juhozápadný bastión (slúži ako amfiteáter). Súčasťou areálu je Dobóovský renesančný kaštieľ zo 16. storočia a kapitánsky dom so západnou baštou
Topoľčianky (43 km od obce Podhájska)
Najviac navštevovaná pamiatka v tomto meste je Zámok Topoľčianky. Pôvodne pevnosť, niekoľkokrát prestavaná do dnešnej podoby zámku s klasicistickým priečelím a gotickorenesančným nádvorím. Národná kultúrna pamiatka, v rokoch 1923-1951 letné sídlo prezidentov ČSR. V súčasnosti slúži pre rekreačné pobyty a usporadúvanie rôznych spoločensko – kultúmych aktivít. Klasicistické krídlo tvorí muzeálnu časť prístupnú pre verejnosť. Stála expozícia je zameraná na dobový nábytok a bytové doplnky, ako obrazy, staré hodiny, keramika, porcelán, koberce. Súčasťou expozície je i zbierka zbraní. Web: http://www.zamok-topolcianky.sk
Zámok Topoľčianky obklopuje Zámocký park. Chránené krajinné územie s bohatou dendrologickou zbierkou je jedným z najkrajších krajinárskych parkov na Slovensku. Jeho estetickú hodnotu umocňujú štyri umelé jazierka, fontány a bronzové sochy jeleňa, diviaka a medveďa. Do prostredia parku je osadený aj zámok Topoľčianky, Poľovnícky zámok a ďalšie stavby. Rozloha parku je 30,66 ha. V meste Topoľčianky môžete vidieť okrem spomínaných pamiatok žrebčín, hipologické múzeum. Taktiež je tu možnosť vozenia sa na koči, nahliadnutie do národopisnej izby, zubriu zvernica, vinárskych pivničiek.
Národný žrebčín pozostáva z krytej jazdiarne, stajní pre kone a upravenej parkúrovej plochy. Jeho prehliadkou získate plastický obraz o chove športových a kočových koní a ich výcviku. V bezprostrednom kontakte s koňmi a ich prostredím získate hlboký zážitok. Objekt sa nachádza v blízkosti zámku.
Hipologické múzeum je jedinečným objektom poskytujúcim komplexný obraz o všetkom, čo v minulosti aj v súčasnosti s chovom koni súvisí. Jediné múzeum tohto druhu na Slovensku. V štyroch pavilónoch je umiestnených viac ako 2000 pamiatkových predmetov.
Vozenie sa na koči ponúka Združenie cestovného ruchu REKREA. Spolu s Národným žrebčínom organizuje pre deti vozenie na koči podľa želania na kratšie i dlhšie trate. Kontaktné údaje: Web : www.nztopolcianky.sk
Národopisné múzeum obsahuje historické predmety zo života vidieckych ľudí z prelomu 19.-20. storočia. Okrem používaných základných životných potrieb sa tam nachádzajú aj také predmety ako krosná, kolovrátok, lampáš a pod. Pre mladú generáciu je to dnes, už neznámy svet, avšak dôležitý pre poznanie svojej identity. Často navštevovanou atrakciou je chov zubrov v obore Piesky, vzdialenej od centra Topoľčianok 6 km, prístupná aj pre parkovanie autobusov. Najvhodnejšia doba návštevy je o 09:00 a o 13:00 hod., kedy zubre prichádzajú za potravou – kŕmením. Inak sa vracajú do lesných porastov a je potrebné prejsť aj dlhšiu trasu, aby ste ich mohli vidieť.
Vinárske závody Topoľčianky Jeden z najväčších spracovateľov vína na Slovensku (5 mil. litrov ročne), vybudoval vo svojich objektoch reprezentačné priestory, v ktorých chce prijímať účastníkov vínnych ciest ale aj individuálne organizované zájazdy a spoločenské posedenia. Okrem exkurzií, spoločenského posedenia s ochutnávkou vín, si môžu návštevníci zakúpiť produkty v malom, aj pri individuálnych návštevách.
Kolárovo (40 km od obce Podhájska)
Múzeum vodného mlynárstva inštalované v plávajúcom mlyne, ktorý má zaujímavú históriu. Posledný demontovaný exemplár plávajúceho vodného mlynu, ktorý je postavený na dvoch rovnobežných člnoch a ukotvený o breh rieky pláva na vode. K neodmysliteľnej súčasti územia patrí už od polovičky 15.storočia “Hrad mieru”, ktorého zvyšky (zemný val) sú ešte zachované. K ďalším pozoruhodnostiam tohoto územia a areálu patrí drevený most pre peších s celodrevenou zastrešenou konštrukciou. Svojou dlžkou 86 m sa radí medzi najdlhšie v Európe.
Hurbanovo (34 km od obce Podhájska)
Najnámejšou pamiatkou mesta Hurbanovo je Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove Nebývalý záujem o prírodné vedy v polovici 19. storočia, orientovaný na získanie čo najpresnejších výsledkov astronomických pozorovaní, vyvolal v celosvetovom meradle úsilie o zakladanie nových, moderných astronomických observatórií. Mimoriadne významnou udalosťou v dejinách astronómie na Slovensku bolo roku 1871 založenie jedného z prvých astrofyzikálnych observatórií v Európe – hvezdárne v Hurbanove. Kontakt: http://www.suh.sk
Ostrihom (58 km od obce Podhájska)
V Ostrihome sa narodil prvý maďarský kráľ Štefan I., zakladateľ štátu, neskôr vyhlásený za svätého. V 11. storočí bolo mesto prvou kráľovskou rezidenciou a cirkevným strediskom štátu. Dnes je sídlom ostrihomského biskupa, hlavy maďarskej katolíckej cirkvi. Poznávacím znakom mesta a dominantou Hradného vrchu je klasicistická Ostrihomská Bazilika z 19. storočia, najväčšia v štáte, s najväčším oltárovým obrazom vo svete namaľovaným na plátno. Jedinečná je vstavaná kaplnka Bákócz z červeného mramoru, perla maďarskej renesančnej architektúry, o 300 rokov staršia než samotný kostol. Poklad Dómu v juhozápadnej postrannej kaplnke zahrňuje 400 umeleckých zlatotepeckých prác a textílií, okrem iného aj kostené poháre, gotická roucha, kalich a honosný kríž Corvina. Vedľa Baziliky na námestí Szent István tér 1 stojí niekdajší Kráľovský palác s Hradným múzeum: „Sál svätého Štefána“ z 12. storočia, kráľovská domáca kaplnka s freskami, historické stredoveké nálezy mesta. Bazilika – Katedrála Otváracia doba:medzi 7 – 18,00 h Pokladnica dómu Otváracia doba: medzi 9 – 16,30 h Hradné múzeum Otváracia doba: okrem pondelka medzi 10 – 18 h Informácie: www.esztergom.hu
Nitra (39 km od obce Podhájska)
Významnou pamiatkou mesta je Nitriansky hrad, ktorý je výsledkom staviteľskej činnosti takmer desiatich storočí, stojí na mieste starého výšinného slovanského hradiska, pôvodne obklopeného meandrovitým korytom rieky Nitry. Prvá písomná zmienka o hradisku pochádza z roku 871. V nej sa spomína stavebená činnosť kniežaťa Pribinu a posvätenie jeno kostola v Nitre okolo roku 830. V období Veľkej Moravy sa v Nitre zdržiaval knieža Svätopluk a v rokoch 880 – 892 tu bolo aj biskupské sídlo. Po páde Veľkej Moravy toto biskupstvo zaniklo, po vzniku uhorského štátu ho však už v druhej polovici 11. storočia obnovili. Význam Nitrianskeho hradu v tomto čase potvrdzuje tzv. Maurova legenda z rokov 1064 – 1070, ktorá spomína na hrade baziliku sv. Emeráma, do ktorej uložili pozostatky sv. Ondreja a Beňadika. Hrad, ktorý bol postupne vybudovaný na mieste slovanského hradiska 9.storočia. Po požiari v roku 1271 obnovné opevnenie hradu. Goticky prebudovaný v prvej tretine 15.storočia, renesančne upravený v 16.storočí, barokovo v 18.storočí. Národná kultúrna pamiatka. Dnes sídlo Archeologického ústavu SAV a sídlo biskupa.
Nové Zámky (28 km od obce Podhájska)
Dejiny Nových Zámkov sa často spájajú s obdobím stredoveku, kedy sa na území dnešných Nových Zámkov nachádzali štyri stredoveké dediny – Nyárhíd, Gúg, Györök a Lék. Za samotný vznik Nových Zámkov odborná literatúra pokladá výstavbu prvej novozámockej pevnosti na ľavom brehu rieky Nitry v roku 1545. Prvú novozámockú pevnosť dal vybudovať ostrihomský arcibiskup Pavol Várday, aby po obsadení Ostrihomu Osmanmi ochránil územia patriace k Ostrihomskému arcibiskupstvu. Druhá, moderná renesančná pevnosť bola postavená v močaristom teréne na pravom brehu rieky Nitry v rokoch 1573 – 1580. Novú pevnosť projektovali talianski architekti Ottavio a Giulio Baldigarovci. Pevnosť mala pravidelný šesťuholníkový pôdorys s mohutnými ušnicovnými bastiónmi pre delostrelectvo. Hradby boli po celom obvode obohnané širokou vodnou priekopou, ktorá bola napojená na rieku Nitru. Vojenský dozor nad stavbou pevnosti mal šľachtic Fridrich Žerotín. Nové Zámky sa stali centrom protitureckej obrany na západnom Slovensku v 16. a na začiatku 17. storočia . Po úplnom dobudovaní sa Nové Zámky považovali za jednu z najlepších pevností Habsburskej monarchie. V meste Nové Zámky sa nachádzajú významné kultúrne pamiatky.
Františkánsky kláštor. Táto významná architektonická pamiatka, ako väčšina historických objektov podobného druhu, prešla nejednou úpravou a prestavbou. Výstavba najstarších častí spadá do rokov 1626-1631, pričom prvé vysvätenie kostola vykonal kardinál Peter Pázmány 24. mája 1631. V porovnaní s terajšou rozlohou stavby bol to len nízky kostolík, ku ktorému bol pristavaný menší kláštor. Počas osmanskej nadvlády kláštor slúžil na ubytovanie osmanských dôstojníkov. Kostol slúžil ako sklad potravín a streliva, namiesto veže bol minaret. Objekt kláštora je postavený na spôsob stredovekých kláštorov s krížovou chodbou a rajskou záhradou. Pod kostolom sa nachádza krypta, kde boli pochovaní predstavitelia kláštora a mesta.
Rímskokatolícky kostol Povýšenia svätého Kríža. Farský kostol je dominantou námestia a postavený bol v rokoch 1584-85. Pôvodne to bola neskorogotická jednoduchá stavba, neskôr viackrát prestavaná. Počas Bocskayovského povstania kostol sa veľmi zničil a v r.1612 ho museli takmer celý obnoviť. Zásluhou Petra Pázmanya bol kostol v r. 1633 zrenovovaný. V čase, keď bola novozámocká pevnosť v rukách Osmanov kostol prestavali a slúžil ako mešita. V r.1693 dal kostol opraviť arcibiskup Juraj Széchényi. V roku 1810 stavbu aj so zariadením úplne zničil požiar. Zachovala sa len časť so sakristiou a zachránilo sa aj večné svetlo z presbytéria. Až do r. 1867 mal kostol znaky typickej stavby v štýle neskorobarokového klasicizmu. K poslednej zásadnej stavebnej úprave objektu došlo v r. 1877. V tomto roku kostol nadobudol neoklasicistický charakter. Z tejto doby pochádza zrejme i kruhový tvar okien.
Súsošie Najsvätejšej Trojice. V roku 1740 postihla mesto veľká morová epidémia. S nádejou na skoré zažehnanie moru dali postaviť sochu Najsvätejšej Trojici. Ide o kultúrnu pamiatku, ktorá sa viaže k histórii mesta a dokončili ju v r. 1749. Ide o profesionálne barokové súsošie s rokokovými prvkami. Je pravdepodobne dielom neznámych talianskych majstrov. Stĺp je kužeľovitého tvaru, dekorovaný je rastlinným ornamentom. Vo vrchole je súsošie Najsvätejšej Trojice. V strede stĺpa, na čelnej strane, je Imaculata na zemeguli obkrútená hadom. Na osových úsekoch piedestálu sú situované tri stojace plastiky sv. Sebastiána, sv. Rochusa a sv. Jozefa. V strede piedestálu je nika uzavretá železnou kovovou mrežou, v nike je ležiaca plastika sv. Rozálie.
Kalvária Na mieste bývalej Forgáchovej bašty, v juhovýchodnej časti pôvodného šesťuholníkového opevnenia na zachovanom násype, stojí baroková kalvária z r. 1779. Zriadil ju farár Martin Predmerszký v r. 1779. Jednotlivé kaplnky krížovej cesty sú rovnaké, neskorobarokové. Kaplnka s kruhovým pôdorysom s nikou je zo začiatku 19. stor. Je jednou z najkrajších kultúrnych pamiatok mesta.